title

BLOG

 

14 października – wystawa Oblicza Polskiego Tańca

08 Paź 2017, by harnam in AKTUALNOŚCI, dorośli, dzieci, jubileusz70, koncerty, media, młodzież

W Dniu Edukacji Narodowej serdecznie zapraszamy Państwa na wernisaż wystawyOblicza Polskiego Tańca” poświęcony wybitnej artystce Jadwidze Hryniewieckiej, który odbędzie się

14.10.2017 r. o godzinie 17 w siedzibie Zespołu na Piotrkowskiej 282a w Łodzi.

Na rzecz wydarzenia powstały specjalne, dedykowane tematowi materiały podane w przystępnej dla każdego formie o bogatej, acz niecodziennej zawartości merytorycznej dotyczące bezpośrednio Pani Jadwigi Hryniewieckiej, jak również tańca ludowego oraz Zespołu Tańca Ludowego „Harnam”. Poruszone zostaną również pedagogiczne działania artystki.

W ramach wystawy zaprezentuje się reprezentacja Zespołu Tańca Ludowego Harnam.

Twórcy wystawy: Sebastian Formański, Paweł Pietrzyk, Marcin Szrót, Bartosz Kucharski ze wsparciem Pani Joanny Formańskiej.

Zadanie współfinansowane jest ze środków Samorządu Województwa Łódzkiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zdjęcia i dokumenty pochodzą z Archiwum Stowarzyszenia Sympatyków Zespołu Tańca Ludowego HARNAM, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz ze zbiorów prywatnych.

_________________________________________

Jadwiga Hryniewiecka: 
Urodziła się 20 czerwca 1903 r. w Niżnym Nowogrodzie n. Wołgą. W latach 1919-1924 uczęszcza do Szkoły Tańca Scenicznego i Umuzykalnienia Tacjanny i Stefana Wysockich. W 1924 roku podejmuje naukę w szkole Mary Wigman – prekursorki niemieckiego ekspresjonizmu tanecznego. W 1925 roku Hryniewiecka rozpoczyna pracę artystyczną w „Reducie” wileńskiej (teatrze-instytucie), jako kierownik działu plastyki ruchu scenicznego, kształci późniejszych, wybitnych artystów teatru. Od 1927 roku wiąże się z osobą Leona Schillera, pracując (ze swym mężem Dobiesławem Damięckim) w teatrach przez niego kierowanych. Z Schillerem współtworzy teatr walczący, teatr inscenizacji. W 1934 roku pełni funkcję baletmistrza, choreografa i solistki w warszawskim Teatrze Wielkim. Wraz z Juliuszem Cieplińskim podejmuje trud zreformowania tamtejszego baletu. Równolegle od 1933 roku prowadzi własną szkołę tańca artystycznego, a także współpracuje ze wszystkimi znaczącymi ośrodkami teatralnymi II Rzeczypospolitej. W czasie wojny pracuje jako kelnerka, sanitariuszka, organizuje także pomoc dla więźniów. W 1945 roku Hryniewiecka opracowuje choreograficznie w Teatrze wojska Polskiego słynną inscenizację „Krakowiaków i Górali” L.Schillera. Współtworzy PZPiT Mazowsze, jest jego pierwszym choreografem. Kształci instruktorów amatorskiego ruchu artystycznego w Ośrodku w Skolimowie, na kursach CPARA, wydaje publikacje repertuarowo-metodyczne.

Hryniewiecka, nieprzerwanie przez 30 lat była kierownikiem artystycznym Zespołu Tańca Ludowego „HARNAM”. Jej dzieła należą do klasyki choreografii polskiej, Jej wychowankowie zasilają najbardziej znaczące instytucje artystyczne. Jadwiga Hryniewiecka to wspaniały przykład wielkiej twórczej indywidualności, służącej zarówno profesjonalistom sceny, jak i miłośnikom-amatorom. W roku 1986 obchodziła Jubileusz 65-lecia pracy artystycznej. Zmarła w Warszawie 20 czerwca 1988 roku.