title

Krystyna Urbaniak

 

Krystyna Urbaniak

pedagog tańca klasycznego i ludowego

Swoją pasję i zamiłowanie do tańca rozwijała od dziesiątego roku życia. Po dziewięciu latach nauki otrzymała dyplom tancerza w Poznańskiej Szkole Baletowej przy ulicy Gołębiej 8. Sceniczną karierę zawodową rozpoczęła w Państwowym Zespole Ludowym Pieśni i Tańca MAZOWSZE. Poznawanie świata i nowych ludzi było spełnieniem jej marzeń. Sztuka ludowa, piękne stroje i choreograficzne perełki zachwycały przedstawicieli Polonii w świecie i miłośników polskiej kultury.

Pani Krystyna Urbaniak miała to szczęście, że jej aktywność zawodowa przypadła na największy rozkwit artystyczny i repertuarowy zespołu w czasach, gdy sztuka była hołubiona.

Z MAZOWSZEM przez pół roku koncertowała w Australii i na Bliskim Wschodzie. Również na polskich scenach widzowie podziwiali występy zespołu.

Kolejnym wyzwaniem w karierze był teatr operowy. Pani Urbaniak zdała audycję do Teatru Wielkiego w Łodzi, gdzie na stanowisku koryfeja baletu przepracowała dwadzieścia lat.

Był to czas wielkich sukcesów Teatru i jego obszernego repertuaru baletowego i operowego.

Teatr Wielki zapoczątkował Łódzkie Spotkania Baletowe, w których brały udział uznane na świecie zespoły baletowe, z Bejart Ballet na czele.

Życie tancerki to tylko chwila i przyszedł czas pożegnania ze sceną w wieku lat czterdziestu.

Tak nastąpił nowy etap działalności Pani Krystyny Urbaniak- rozpoczęła nauczanie tańca klasycznego w Szkole Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi. Wychowała dwa pokolenia tancerzy, którzy brali udział w konkursach baletowych w Gdańsku, tańczyli na rodzimych i zagranicznych scenach. Pani Urbaniak uczyła szesnaście lat.

Od dziesięciu lat pracuje z młodzieżą i byłymi tancerzami Harnama i czerpie olbrzymią satysfakcję, zarówno z wyników pracy jak i z osiągnięć w życiu prywatnym jej uczniów.