title

Maria Kuśnierz

 

Maria Kuśnierz

choreograf, konsultant merytoryczny

Choreograf, pedagog, teoretyk tańca, mgr sztuki w specjalności pedagogika baletu. Z tańcem związana od dzieciństwa, to jej pasja i wykonywany zawód.

W latach 1980 – 90 tancerka dziecięcego ,a następnie Reprezentacyjnego Zespołu Tańca Ludowego „Harnam” w Łodzi. W latach 1993 – 97 odbyła studia magisterskie w specjalności „pedagogika baletu” w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie ,a w roku 2003 Podyplomowe Studia Teorii Tańca.

Od 1997 roku pracuje nieprzerwanie jako pedagog tańca ludowego i charakterystycznego, a także wykładowca teorii  tańca w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi oraz udziela się choreograficznie w Zespołach Pieśni i Tańca w kraju i za granicą.

W latach 1994 – 2007 pracowała jako choreograf Zespołu Pieśni i Tańca „Dobroń”. Zespół w czasie tych trzynastu lat, wziął udział w Festiwalach Międzynarodowych w Serbii, Francji, Holandii, Finlandii, We Włoszech oraz Korei Północnej i zdobył aż siedem z siedemnastu nagród uzyskanych na przestrzeni pięćdziesięciu lat swojego istnienia, a są to : 1997- Medal Dwudziestolecia Województwa Sieradzkiego oraz Wyróżnienie Ministra Kultury i Sztuki przyznane w ramach Programu Promocji Uzdolnionych Dzieci i Młodzieży „Talenty”, 1998 – Dyplom Ministra Kultury i Sztuki za zasługi w upowszechnianiu kultury, 1999 – Wyróżnienie za technikę taneczną przyznane podczas Wojewódzkiego Festiwalu „Tradycje” oraz III nagroda w IV Ogólnopolskich Spotkaniach Tańca Ludowego – Płock 99. W roku 2000 – III nagroda w VII Ogólnopolskich Spotkaniach Zespołów Tańca Ludowego w Płocku, 2003– Pierwsza Nagroda Festiwalu Folklorystycznego „Tradycje”.

W latach 2008 – 10 była kierownikiem Zespołu Tańca Ludowego „Harnam” w Łodzi. W tym czasie podarowała zespołowi własne pomysły i choreografie „Tańce sieradzkie” , kujawiaka do muzyki Henryka Wieniawskiego oraz widowisko dla dzieci „Pastorałka” którego premiera odbyła się w Filharmonii Łódzkiej. Zespół odbył w tym czasie trzy wyjazdy zagraniczne : do Hiszpanii, Rumunii i Niemiec, gdzie brał udział w Międzynarodowych festiwalach folklorystycznych.

Maria Kuśnierz zrealizowała swoje choreografie w innych zespołach, z którymi nie jest związana na stałę:  układ sceniczny tańców góralskich z regionu Spisza w Akademickim Zespole Pieśni i Tańca „Kujon” ,oraz inny z tego samego regionu w zespole Pieśni i Tańca „Rzgowianie” , a w zespole polonijnym „Orze Biały” z Francji pozostawiła opracowania sceniczne tańców łowickich, śląskich, układ krakowiaka i suitę taneczną folkloru miejskiego. Była jurorem na Międzynarodowym Festiwalu „Folkowe inspiracje” w Łodzi oraz jurorem wojewódzkich Turniejów Tańca Narodowego w Formie Towarzyskiej.

Od 2015 roku podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Tańców Narodowych w Koszęcinie Maria Kuśnierz jest już czterokrotną laureatką nagrody dla nauczyciela, którego praca  została najwyżej oceniona, gdyż przygotowani przez nią uczniowie nominowani byli do licznych nagród i wyróżnień w kilku kategoriach konkursu, m.in w roku 2015 –  pierwszego miejsca, w roku 2016 Grand Prix oraz indywidualnych wyróżnień za umiejętności techniczne, interpretację sceniczną tańca oraz naturalność.

Maria Kuśnierz w latach 2016, 2017 została laureatką nagród za najlepszą interpretację choreograficzną muzyki Wojciecha Kilara i Karola Kurpińskiego. Szczególne miejsce wśród innych inicjatyw choreograficznych zajmuje widowisko „Wesele sieradzkie” zrealizowane w 2005 roku na zamówienie TV Polonia, a w 2017  choreografia „tańców słowiańskich” będąca częścią projektu „Szalone dni muzyki” której premiera odbyła się na deskach Opery Narodowej w Warszawie, oraz „Suita Tańców Polskich” wytypowana do I edycji międzynarodowego projektu baletowego pt. „Młody Duch Tańca”, który prezentowany był na scenach teatrów operowych Polski i Japonii.

Za całokształt pracy artystycznej wyróżniona została trzykrotnie Dyplomem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w roku 2003 Brązowym Krzyżem Zasługi, a w roku 2017 indywidualną Nagrodą Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce.